Veel bezoekers open imkerdagen
18 juli 2012 om 00:00 AchtergrondVeel bezoekers op de open imkerdagen het afgelopen weekeinde. Sjaak Schreuder had er zijn handen vol aan. Gelukkig assisteerden familie, vrienden en collega-imkers hem op imkerij Snorrenhoef aan de Asschatterweg.
,,Imker zijn is tegenwoordig vooral een hobby’’, legt Scheuder uit, ,,en daardoor ook uit de belangstelling geraakt.’’ En dan hebben de veranderingen in de landbouw, bosbeheer en landschap onderhoud grote gevolgen gehad voor de bijenstand. En daar is nog eens een onverklaarbare bijensterfte overheen gekomen. ,,Mijn mening is dat daar de varroamijt de reden van is. En die kunnen wij als imkers bestrijden’’, zegt Schreuder. Het is een klein gedeelte van het imkersvak. Want de voortdurende verzorging, het verplaatsen van bijenvolken naar landbouwakkers of boomgaarden horen net zo goed bij het houden van bijen als de honingoogst.
Tijdens de open dagen kon er gesnoept worden van de lekkernij. Want dat is honing bovenal. Verschillende soorten, er is keus uit vloeibare, vaste, donker en lichte, bloesem-, klaver-, Rozemarijnhoning, van een bloem of van meerdere. Er zijn talloze soorten en honing is een op en top natuurproduct. Daar is dus niets mis mee. Althans zolang je het bij een imker koopt en niet in de supermarkt. Want die wordt meestal verhit om kristallisatie tegen te gaan.
Zo was het bezoek voor de meeste mensen een uiterst leerzaam moment. En niet in de laatste plaats omdat er gedemonstreerd werd hoe de honing uit de korf uiteindelijk in een potje terecht komt. Daar komt nog heel wat bij kijken.
Elly van de Grift, ook actief imker, vertelde er afgelopen weekeinde uitgebreid over. Inclusief een gevarieerde toelichting over bijvoorbeeld de samenstelling van honing. Want krijgen de bijen voor de winter suikerwater, in de honing die de bijen zelf maken om de winter door te komen zitten enzymen, vitaminen, mineralen en tal van andere zeer nuttige stoffen.
Moet de imker zijn bijenvolk eigenlijk een beetje bestelen - de bijen krijgen er vlak voor de winter ruimhartig suikerwater voor terug - daarmee is de klus niet geklaard. De honingraten worden met een kam ontdaan van de wasdekseltjes die de bijen op de cellen in het honingraat plaatsen. Daarna worden honingraatraamwerken in een centrifuge geplaatst om de honing er letterlijk uit te slingeren.
Schreuder hoopt door de landelijke open imkerdagen meer belangstelling voor het houden van bijen te krijgen. ,,De eerste stap kunnen mensen zelf doen door de solitaire bij, de in het wild alleen levende bij, een mooie plek te geven’’, legt hij uit. ,,Een insectenmuur kan iedereen in zijn tuin plaatsen’’, volgens Scheuder. Een uit eenvoudige, en veelal natuurlijke, materialen opgebouwd muurtje kan uitstekend dienst doen om solitair levende bijen een plek te geven voor nieuw broedsel.
u Meer informatie: www.bijenhouders.nl











