
Opbrengst Marathon Amersfoort deels naar De Groene Belevenis in Leusden
13 juli 2026 om 11:05 Natuur en milieuAMERSFOORT/LEUSDEN Dankzij een donatie van Marathon Amersfoort kunnen meer kinderen in Amersfoort en Leusden het lesprogramma Snuffelfiets Junior volgen. In dit lesprogramma meten leerlingen uit groep 6, 7 en 8 de luchtkwaliteit rondom hun school en ontdekken wat dit betekent voor hun longen. Het Longfonds en Globe Nederland reikten daarvoor twee speciale leskisten uit aan Het Groene Huis in Amersfoort en De Groene Belevenis in Leusden.
Dankzij de deelnemers aan de Marathon Amersfoort kunnen alle basisscholen in Amersfoort en Leusden aan de slag met het lesprogramma Snuffelfiets Junior. De hardlopers en wandelaars haalden eind mei geld op voor Longfonds. Vrijdag 10 juli werden de leskisten overhandigd aan het Groene Huis in Amersfoort en De Groene Belevenis in Leusden.
In het lesprogramma leren leerlingen wat gezonde en ongezonde lucht is, hoe luchtvervuiling ontstaat en wat eraan te doen is. Met een moderne sensor op de Snuffelfiets meten ze zelf de hoeveelheid fijnstof in de lucht, waarbij de kleur van een lampje aangeeft of de luchtkwaliteit goed of slecht is. Zo zien ze direct verschil tussen plekken en momenten. Bijvoorbeeld dat regen de lucht schoner maakt en dat verkeer zorgt voor meer fijnstof. Door zelf te onderzoeken en te ervaren, blijft de kennis beter hangen en nemen ze die mee voor de rest van hun leven.
Theo Klink, Fijnstofwerkgroep van NDE-centrum De Groene Belevenis in Leusden: ,,Heel fijn dat we nu de materialen hebben, zoals de sensoren en de longmodellen van ballonnen, om mee naar basisscholen te gaan. Het is heel praktisch bruikbaar en daar waren we naar op zoek, speciaal afgestemd op de basisschoolleeftijd.”
Dorien Dorresteijn, projectleider luchtkwaliteit bij Globe Nederland: ,,Wij zijn erg blij dat dankzij de leskist kinderen op de basisschool zich al bewust worden van luchtkwaliteit. En dat de kinderen tijdens het fietsen ook waardevolle data ophalen voor het RIVM, zorgt ervoor dat we samen werken aan een schonere lucht. We hopen met de leskist veel kinderen te bereiken in Amersfoort en Leusden.”
Leerkrachten of scholen die geïnteresseerd zijn in het lesprogramma worden verwezen naar www.globenederland.nl/snuffelfiets.

















