De Ponlijn.
De Ponlijn. CDA eigen foto

Ingezonden: ‘Een herboren Ponlijn is gepasseerd station’

17 mei 2023 om 10:37 Opinie

,,Geachte Redactie,

Als lezer van de Leusder Krant en als planoloog heb ik met verbazing vernomen dat de Stichting Food Valley weer een oud paard van stal wil halen met de discussie over een herboren treinverbinding tussen Amersfoort en Veenendaal. Mijn visie: spaar je geld voor betere doeleinden want dit onderwerp is... een gepasseerd station.”

,,Waarom?
In de oorlog mag de Ponlijn door de Duitsers zijn gebombardeerd, dit is slechts het begin van talloze nieuwe ontwikkelingen, die onomkeerbaar zijn. Om te beginnen moet zo’n verbinding wel meer dan een enkelspoor baantje op dit traject zijn. De huidige tijd stelt hoge eisen aan veiligheid, verdubbeling van sporen, geluidhinder, oversteekbaarheid in stedelijk gebied. En aan aantallen reizigers (vervoersdebiet).”

,,Laat ik beginnen bij Amersfoort. Bij de onwikkelingsplannen van Amersfoort voor het centrumgebied is in de laatste decennia stil gestaan bij de toekomst van de Ponlijn. De conclusie was: opwaardering lijkt onwaarschijnlijk en niet haalbaar en dus zijn het stationsgebied en de aanpalende wijken richting Leusden, herontwikkeld, grote investering rondom het station, nieuwe overgangen, verkeersstructuren etc. in het openbaar gebied. Totale investeringen grof geschat honderden miljoenen.”

,,De Ponlijn heeft een nauwe doorgang (viaductje) onder de Stationsstraat door, in principe enkel spoor en geschikt voor lage snelheden (geluid/veiligheid) voor het transport naar en van Pon in Leusden.”

,,In Leusden is door Pon grootschalig geïnvesteerd in gebouwen voor assemblage/ afmonteren van auto’s, een groot aantal showrooms voor verschillende merken in een parkachtige omgeving en grote parkeerterreinen aan de noordzijde van het tracé. Gemiddeld komt er schat ik één lange trein per twee à drie dagen (honderden auto’s die nog afgemonteerd moeten worden en onderdelen). De auto’s verlaten het terrein grotendeels per speciale dubbele vrachtvoertuigen die circa twaalf auto’s bevatten. Ook hier is grootschalig geïnvesteerd. Pon uitkopen? The sky is the limit.”

,,Aan de andere zijde van het Poncomplex is de nieuwbouwwijk Tabakssteeg /Maanwijk gebouwd tegen Leusden- Zuid. Er komt in de toekomst waarschijnlijk nog een Tabakssteeg 2 aan de zuidzijde.”

,,Ruimte voor verbreding van de Ponbaan, rekening houdend met veiligheid en geluid is daar niet. Er ligt ook nog een beschermd rivierdaltracé van de Heiligenbergerbeek.”

,,Leusden ligt ongelukkig ten opzichte van een eventueel station bij Leusden-Zuid, als het al kan, dus zal niet veel bijdragen aan het vervoersdebiet van treinen nabij een knooppunt van snelwegen en goede busverbindingen met Amersfoort Centraal. Als we de spoorlijn verder volgen, houdt hij op bij de Leusbroekerweg. In de gemeente Woudenberg ligt een compleet bedrijventerrein op het voormalige treintracé. Ook in Woudenberg draagt een station te weinig bij aan het vervoersdebiet door de verspreide ligging van delen van het dorp.”

,,In 2009 heeft de Provincie Utrecht nadrukkelijk besloten tot het niet reactiveren van het treintracé vanwege milieuredenen, natuur en landschap en geringe bijdrage aan vervoersdebiet. Zij houdt hier bij de ruimtelijke ontwikkeling dus geen rekening meer mee.”

,,Ik wilde bij de A-12 maar ophouden. Ik vermoed dat een spoorlijn van Veenendaal naar de A-12 ook geen zinvol voorstel is. Het lijkt dat de Stichting Food Valley eerder wil laten zien dat ze nog bestaat dan dat herbouw van een spoorlijn Veenendaal – Amersfoort een reële optie is van niks naar nergens.
Lees ook eens de verschillende lemma’s op Wikipedia...”

Marie-José Verheugen.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie