
Laatste keer Zomerkamp Rijnsburg in bos van Leusden: ‘Altijd weer kippenvel als kinderen met ouders en zware tassen aankomen’
16 juli 2024 om 12:58 ActiviteitenLEUSDEN Een bijzonder moment voor Zomerkamp Rijnsburg. Dit jaar wordt het zomerkamp voor de zestigste keer gehouden op het terrein van YMCA Leusden. Tevens de laatste keer dat dat in de bossen van Leusden gebeurd. Na overleg met de landeigenaren heeft YMCA de strijd om een permanente plaats voor het kamp verloren.
door Willem Paul de Mooij
Zomerkamp Rijnsburg begon zestig jaar geleden met het doel om kinderen een onvergetelijke zomervakantie te bieden ,,en hen te vertellen over de liefde van de Here God”, aldus de organisatie. ,,Gedurende deze zes decennia hebben duizenden kinderen genoten van de natuur en heerlijke bosspellen. En wat werden er veel vriendschappen voor het leven gesloten. Helaas markeert dit jaar een keerpunt, omdat we uit Leusden moeten vertrekken.”
,,Het is een zware klap”, zegt Barbara Wiesmeijer, een van de hoofdleiders van het kamp. ,,Deze plek heeft zoveel geschiedenis en betekenis voor ons allemaal.”
‘NIET GETREURD’
,,Maar niet getreurd, want dit jaar kunnen we nog een week knallen. Meer dan tweehonderd kinderen zijn vol gezonde spanning zaterdag 13 juli aangekomen op het terrein, waar zij door Barbara via een live Facebook-stream worden verwelkomd.” Deze traditie zorgt ervoor dat het thuisfront weet dat de kinderen veilig zijn aangekomen en in welke kampgroep hun kinderen zich bevinden, zodat post goed aankomt. Het ontvangen van brieven en kaarten van thuis is immers een hoogtepunt voor de kinderen.
Na het opmaken van hun bedjes en het inrichten van hun tenten, maakten de kinderen kennis met hun kampbegeleiders. Al snel was het tijd voor de officiële kampopening en het eerste spel. Verdeeld over vier kampterreinen in Leusden spelen de kinderen spellen zoals Stratego, Totemroof, Levend Kolonisten en Ticket to Run. De eerste dagen zijn gevuld met kennismakingsspelletjes, waardoor de kinderen elkaar leren kennen en de eerste grappen en grollen en vooral nieuwe vriendschappen ontstaan.
ENERGIEKE BUBBEL
Voor veel leidinggevenden van Zomerkamp Rijnsburg is deelname een jaarlijks hoogtepunt, gedreven door een diepe liefde voor het kamp en de kinderen. Leiding Sabine van der Meij zegt: ,,Als we op kamp komen, stappen we in een bubbel. We spreken de taal van de liefde door spelen, zingen, luisteren, gesprekken voeren, bidden en uit de Bijbel lezen.” De energie en opwinding die het kamp met zich meebrengt, is voor velen een enorme motivatie. Kampleider René van Delft: ,,De voorbereidingsavond geeft al een boost en wanneer we de kinderen met ouders en zware tassen zien aankomen, krijg ik kippenvel.”
Er wordt in kampkringen altijd gesproken over het ‘kampvirus’, legt leiding Mariëlle Noort uit: ,,Ja daar ben ik mee besmet. Men zegt dat ik straal als ik over kamp praat. Die liefde die je voor het kamp hebt, die uren vrije tijd die erin zitten, dat moet wel een virus zijn.”
Jaap de Mooij, die al 59 jaar als leiding betrokken is, benadrukt de christelijke invulling van het kamp: ,,Gedreven door Gods Liefde, mogen we kinderen en leiding meegeven dat je ertoe doet en dat Hij er altijd voor je is!”
BIJZONDERE GEBEURTENISSEN
Het Zomerkamp Rijnsburg heeft door de jaren heen verschillende bijzondere gebeurtenissen gekend. Naast de vele hoogtepunten helaas soms ook wat ‘mindere momenten’. ,,In 2019 hadden we de dubieuze eer om de opening van het NOS-journaal te halen door een hitte-incident waarbij veel kinderen oververhit raakten en naar het ziekenhuis moesten voor een check. De snelle actie van onze vrijwilligers, politie, brandweer en ambulancepersoneel en UMC Utrecht hebben toen erger weten te voorkomen. Impactvol voor kinderen en leiding, maar thuis werden de eerder teruggekeerde bussen door liefhebbende ouders en opa’s en oma’s onthaald met applaus.”
CORONA
Ook de corona-jaren waren een uitdaging. ,,Ondanks de beperkingen van de 1,5-meter samenleving, zijn we dankzij de tomeloze inzet van onze vrijwilligers toch doorgegaan. Het organiseren van kampen op 1,5 meter afstand was niet makkelijk, maar de wil en creativiteit van ons team maakten het mogelijk.”
Wilfred Blankert, ook een van de hoofdleiders van het zomerkamp: ,,We willen als leiding van Zomerkamp Rijnsburg onze immense dank uitspreken aan YMCA Leusden en het geweldige personeel, oud-leiding, en alle vrijwilligers die dit kamp jaar na jaar mogelijk hebben gemaakt. Speciale dank gaat uit naar de lokale brandweer van Leusden voor hun jaarlijkse verfrissende baden op het kampterrein, de huisartsen en het Meander Medisch Centrum voor hun medische ondersteuning, en Zwembad De Octopus voor hun gastvrijheid. Een speciaal dankwoord voor Kees van Vlastuin, voormalig eigenaar van KN Travel die ons jaren veilig in Leusden bracht en weer ophaalde. Ook bedanken we de omwonenden voor hun geduld en steun, en familie De Beaufort, eigenaar van Landgoed Den Treek, die een eeuw lang deze geweldige kampmogelijkheid heeft gefaciliteerd.”
Barbara: ,,Met gemengde gevoelens sluiten we dit kamp af, maar de herinneringen die we hier met elkaar al die jaren hebben gemaakt, zullen voor altijd bij ons blijven. We zijn inmiddels over een nieuwe locatie in goed overleg voor een nieuwe plek om deze prachtige traditie voort te zetten. We gaan door.”















