'In het verleden was er voldoende geld om prestigieuze projecten te bekostigen zoals stoeptegels voor de Hamershof.'
'In het verleden was er voldoende geld om prestigieuze projecten te bekostigen zoals stoeptegels voor de Hamershof.' SP Leusden
Raadgever

Patrick Coolen (SP): ‘Vaststellen begroting is politieke keuze’

8 oktober 2022 om 08:42 Politiek

LEUSDEN In de rubriek Raadgever komt elke week een ander raadslid aan het woord over een zelfgekozen item. Deze week SP-fractiemedewerker Patrick Coolen over voldoende middelen voor armoedebestrijding.

,,Als fractiemedewerker van de SP heb ik financiën in mijn portefeuille. Over het algemeen is het niet het populairste onderdeel. Het zijn vaak dossiers vol met cijfers, tabellen en grafieken. De kunst is om uit al deze gegevens een beeld te krijgen hoe geldstromen lopen en waarom. Ik heb ervaring opgedaan tijdens mijn OR-lidmaatschap van ziekenhuis Tergooi MC waar ik lid was van de financiële commissie.”

,,Er verschijnt elk jaar een kadernota waarin voornemens staan. Hierna volgt een begroting, opgesteld door het college. Over zowel de kadernota als begroting wordt gestemd. In de begroting is te lezen welke politieke keuzes gemaakt zijn door een college. Het goedkeuren van een begroting is een politiek besluit. Belangrijk om te weten is dat gekozen volksvertegenwoordigers, gemeenteraadsleden, namens de Leusdenaren beslissen over de financiën van de gemeente.”

Let wel; al voor de corona leefden mensen in armoede, ook in Leusden

MEER PROBLEMEN ,,Uitgaven zijn deels noodzakelijk en deels politieke keuzes. In het verleden was er voldoende geld om prestigieuze projecten te bekostigen zoals stoeptegels voor de Hamershof, de bouw van een nieuw gemeentehuis of het meebetalen aan een rotonde voor het nieuwe AFAS-kantoor. Door corona, de oorlog in Oekraïne, de energiekosten, de zorgkosten en stijgende prijzen komen meer mensen in financiële problemen. Gelukkig dat alle politieke partijen zich zorgen maken over oprukkende armoede. Let wel; al voor de corona leefden mensen in armoede, ook in Leusden.”

ARMOEDEBESTRIJDING ,,De vraag is of we deze gedeelde zorg terugvinden in de begroting. De SP heeft moeite gehad met vorige begrotingen. Maatregelen om de kosten in het sociaal domein te beteugelen, zag onze fractie als een verkapte bezuiniging. Ook wilde onze fractie aandacht en geld voor armoedebestrijding. In de komende begroting verwacht de SP dat er voldoende geld gereserveerd wordt voor mensen in financiële nood. Dat geldt niet alleen voor Leusdenaren die al op of onder de armoedegrens leefden, maar ook die door de huidige situatie in financiële problemen komen. Het geldt voor winkeliers die door de stijgende onkosten hun winkel sluiten en huiseigenaren die de lasten niet meer kunnen betalen.”

Bij veel fracties leeft de angst dat er weinig geld overblijft

WEINIG OVER? ,,Ondertussen wordt er door het college gewerkt aan de begroting. Een eerste begroting van een nieuw college is spannend. Hierin worden de te verwachte bekostiging van een nieuw coalitieakkoord begroot. Vraag is hoeveel geld er wordt gereserveerd voor onderwerpen op de nog vast te stellen strategische agenda (onderwerpen die de hele gemeenteraad belangrijk vindt). Bij veel fracties leeft de angst dat er weinig geld overblijft.”

,,Voor de SP is het belangrijk dat er geld komt voor het bestrijden van armoede, voor goede zorg en betaalbare woningen, ofwel voor een menswaardig bestaan voor alle Leusdenaren. Hopelijk denken andere partijen er net zo over.”

Patrick Coolen, fractiemedewerker SP, leusden@sp.nl.

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie