
‘De kracht van de casemanager ligt in de eerste fase’
24 augustus 2022 om 07:19 ZorgLEUSDEN In de serie over ‘de vele gezichten van dementie’ mag een artikel over casemanagers dementie niet ontbreken. Zij zijn belangrijk voor de mens met dementie en zijn of haar omgeving in de beginfase van het dementieproces. Miranda Bliekendaal-Elgersma, Marijke Enthoven en Jeannette Stekelenburg zijn casemanagers in Leusden.
Eerst wat informatie over de organisatie van de casemanagers. De casemanagers in de regio werken vanuit hun eigen organisatie zoals Centraalzorg of Beweging 3.0 maar zijn allemaal vertegenwoordigd in DementieD2, het regionale netwerk dementie. DementieD2 coördineert de zorg voor mensen met dementie. De casemanagers bieden ondersteuning en weten de weg in de wirwar van regeltjes en voorzieningen. Vaak vindt doorverwijzing plaats door de huisarts maar ook zelf kan contact gezocht worden met DementieD2 om een afspraak te maken met een casemanager. Deze voorziening valt onder de basiswet en wordt vergoed door de zorgverzekering.
(Artikel gaat verder onder de afbeelding).
![]()
Jeannette Stekelenburg, Marijke Enthoven en Miranda Bliekendaal-Elgersma. - Foto: Mariska Stehouwer
MAATWERK Marijke werkt al lang met en voor mensen met dementie en ook vanuit verschillende perspectieven. Ze begon haar carrière als verzorgende op een woongroep. Na diverse studies werd de verzorgende maatschappelijk werkende en is zij via Riagg Ouderen gaan werken als casemanager. ,,Het werken met en voor mensen met dementie geeft mij voldoening. Door mijn cliënten individueel te ondersteunen en begeleiden, probeer ik samen met hen de beperkingen te bespreken en naar mogelijkheden te kijken. Daarnaast is de begeleiding van een eventuele partner ook erg belangrijk. Evenredig belangrijk. Van een partner wordt veel flexibiliteit en creativiteit gevraagd. Onze kracht als casemanager dementie ligt met name in de eerste fase: een niet pluis gevoel, beginnende geheugenklachten en vroege signalering. Als iemand verder achteruit gaat en steeds meer zorg thuis krijgt, dan is het grootste deel van onze taak voltooid. De thuiszorg neemt het dan over. Wel houden wij contact en waar wenselijk hebben we gesprekken met mantelzorgers en regelen we ondersteuning van andere hulpverlening.”
Dementie is nog voor veel mensen een lastig te bespreken ziekte
CREATIEF DENKEN VOOR MAATWERK ,,Dementie blijft een progressief en complex ziekte beeld,” vertelt Marijke verder. ,,Het effect uit zich bij ieder individu anders en is dus ook voor de omgeving overal anders. Daarom is het voor mij belangrijk om samen te werken met andere organisaties en huisartspraktijken. Mijn motto is ‘out of the box’ en creatief denken om zo het beste aan te sluiten bij de individuele wensen en behoeftes van de persoon met dementie. Het is echt maatwerk en dat sluit niet altijd aan in de complexe regelgeving van zorg en het gemeentebeleid.”
JUISTE WIJZE BEGELEIDEN Jeannette is al ruim 42 jaar werkzaam in de zorg waarvan de laatste twee jaar in een gecombineerde functie als wijkverpleegkundige en casemanager dementie. Ook zij haalt veel voldoening uit haar werk om mensen te begeleiden vanaf de start met beginnende geheugenproblemen. ,,Fijn om deelgenoot te zijn van alles wat er speelt en mensen te ondersteunen, zowel psychisch, als praktisch en creatief.”
Miranda werkt sinds één jaar als casemanager dementie in Leusden en Amersfoort-Zuid. Tijdens haar werk als wijkverpleegkundige kwam zij veelvuldig in aanraking met mensen met dementie en hun mantelzorger. ,,Ik constateerde dat de juiste begeleiding voor beiden van essentieel belang is om zo lang mogelijk samen thuis te blijven wonen. Daar wilde ik heel graag een bijdrage aan leveren en vanuit die gedachte ben ik vorig jaar begonnen met de post hbo-opleiding casemanager dementie die ik afgelopen juli heb afgerond. Het werken in twee verschillende gemeentes houdt mij scherp, omdat er in Leusden andere afspraken zijn dan in Amersfoort maar er is ook overlap. Het samenwerken met de verschillende organisaties ervaar ik als leerzaam en krachtig maar wat nog veel belangrijker is dat door een goed afgestemde samenwerking de persoon met dementie en zijn of haar netwerk op de juiste wijze zal worden begeleid.”
Contact met DementieD2 verloopt via telefoonnummer 085-0707170 of via de website www.dementie2d.nl.
Dit artikel maakt deel uit van de serie artikelen om ‘De vele gezichten van dementie’ in beeld te brengen met als doel om in Leusden meer kennis en begrip te creëren over dementie.
De serie wordt mede mogelijk gemaakt door een bijdrage van het Fonds Samenlevingsinitiatieven Leusden. Op 21 september 2022, Wereld Alzheimer Dag, wordt de expositie ‘de vele gezichten van dementie’ in de bibliotheek geopend.
door Mariska Stehouwer


















